Základy hry - něco o krátké hře
V úvodním článku jsme si pověděli něco o potřebnosti a důležitosti krátké hry. Nyní je na čase si ji osvojit.
Pro nácvik standardního chipu budeme používat hůl č. 9. Je dobré chipování zpočátku trénovat pouze s jednou a tou samou holí. Jak si úder osvojíte, můžete začít experimentovat i s jinými holemi (např. 7, PW atp.)
Chip
Při chipování se očekává plochá, ne vysoká trajektorie letu míče a poměrně dlouhý doběh na greenu. Už z té podstaty, že se budete snažit hrát na green, nezapomeňte si green číst. Nic nenakrkne víc, než krásně zahraný chip, kdy míček ale nakonec skončí úplně na jiném místě z důvodu, že jste špatně přečetli sklon a tvarování jamkoviště.
Držení hole při standardním chipu
Hůl držíme stejným způsobem jako při puttování, s tím rozdílem, že pravá ruka již není podsunuta pod levou, ale je položena na ní (overlapping-grip). Při chipování si uchopte hůl o něco níže než při normálním švihu – získáte tím větší cit pro úder. Předsadíte ruce před míč a Vaší snahou bude mít levou paži v rovině se shaftem hole. Vaše ruce by měly být při provádění chipu uvolněné (ne volné ani křečovitě vypnuté), zápěstí by mělo být ale pevné.
Postoj a umístění míče při chipování
Postoj při chipování je narozdíl od normálního plného švihu užší. Nohy máme cca 20cm od sebe a míček je umístěn mírně vpravo od středu Vašeho postoje. Kolena jsou mírně pokrčená, lehké předklonění v bocích. Levá noha je špičkou mírně vytočena doleva a posunuta mírně vzad. Tato malá úprava umístění levé nohy je důležitá kvůli plynulému přesunu váhy z pravé nohy na nohu levou. Většina váhy (cca 70%) spočívá po celou dobu na levé noze.
Provedení úderu
Samotný pohyb při chipu pak vychází z ramen (z golfového trojúhelníku), boky a kolena jsou stabilní. Při úderu lehce a přirozeně vytáčíme boky. Hlava hole se při úderu pohybuje mírně nad zemí a trajektorie míče je dána loftem (úhlem hlavy) hole. Zápěstím nijak nepomáháme míčku dostat se více do výšky! Míč je při chipu zasažen v okamžiku, kdy hůl ještě nedorazila do nejnižšího bodu švihu a po odpalu míče hůl lehce rozčísne trávník.
Pitch
Dalším důležitým úderem z kategorie krátké hry je pitch. Pitch se používá pro přihrávky na green ze vzdálenosti 10-90m a trajektorie letu míče je vysoká s malým doběhem k jamce.
Kdy používat chip a kdy pitch
Jak jste si mohli všimnout, u obou druhů ran uvádím, že se používají pro přihrávky na green z kratších vzdáleností. Kdy je ale lepší používat neutrální chip a kdy pitch?
Obecně platí, že čím více pohybu při golfu uděláte, tím více vznikne prostoru k chybám. Jestliže, se tedy nacházíte v blízkosti greenu, kde potřebujete překonat např. 3m fairwaye a pak následuje dlouhý green – jistě bude ideální volbou spíše neutrální chip než vysoký pitch.
Naopak ale, jestli bude jamka např. krytá bunkerem a vy máte prostor cca 3m kolem jamky na to, abyste míček v tomto prostoru zastavili – pitch je tou správnou volbou rány.
Jako u patování, je i krátká hra dost individuální a samozřejmě záleží i na tom, který druh rány lépe ovládáte. Mnohdy tedy pro Vás může být lepší riskovat pitch ránu, než hrát špatný chip.
Držení hole
Vezměte si ze svého bagu Vaši sand-wedge. Právě s touto holí budeme pitch nacvičovat.
Hůl uchopte stejným způsobem jako při chipu (overlapping grip), s tím rozdílem, že si ji v levé ruce posunete více do prstů a tím uvolníte zápěstí, aby jste jej mohli následně při švihu snadněji “zalamovat”.
Postoj a umístění míče
Ramena a chodidla by měla být rovnoběžně s cílovou linií. Postoj by měl být na šířku Vašich boků, kolena mírně pokrčená, lehké předklonění v bocích. Špička levé nohy je mírně vytočena doleva a levé chodidlo je celé posunuto o cca 6cm mírně vzad – stejně jako u chipu. Váha je rozložena 60% na levou nohu a 40% na nohu pravou. Míč umisťujeme přesně doprostřed postoje.
Provedení úderu
Postavte se zpříma nad míč a zaujměte postoj. Zkontrolujte cílovou linii. Jestliže jste správně uchopili hůl, vytvořili jste tím Vámi již známý “golfový trojúhelník” (který tvoří ramena, paže a ruce). Pohněte tímto trojúhelníkem včetně Vašich boků jako jednotným celkem. Vaše horní polovina těla se vytočila kolem páteře doprava, až se Vaše levé rameno dostalo na úroveň brady a Vaše ruce proti pravému stehnu.
Váha je v nápřahu rovnoměrně rozložena na obou nohách. Zápěstí jsou ohnutá a palce jsou ve stejném směru jako Vaše předloktí. Levá ruka zůstává natažena, pravý loket mírně ustupuje k tělu.
Boky a kolena se otáčí mírně do prava. Pravá noha zůstává stabilní – nesmí uhýbat do strany. Nápřah při pitchi končí v místě, kdy je pravá paže vodorovně se zemí (na tzv. 9ti hodinách).
Samotný švih (down swing)
Začneme lehkým pohybem boků doleva, který následně přejde do volného otáčení těla. Ruce švihají směrem dolů a ramena se otáčejí spolu s boky a trupem. Pravá ruka se napřimuje a při kontaktu s míčem jsou obě ruce ve stejné pozici jako na začátku švihu (založení) tzn. lehce před míčem. Nyní je již váha těla přesunuta na levou nohu.
Prošvih
Po odehrání míče necháme boky, aby volně dokončily pohyb až do polohy, kdy přezka opasku ukazuje směrem na cíl. Délka prošvihu je stejná jako délka nápřahu. Tudíž, jestli jste provedli nápřah do polohy tzv. 9hodin, prošvih povedete směrem v před do polohy 3 hodin. Sklon páteře by měl být po celou dobu zachován stejný a v prošvihu je celá váha na levé noze a pravá pouze drží stabilitu. Tělo je lehce nakloněné na pravou stranu.
Stejně jako při chipu, tak i při pitchi zasahujeme míč v místě švihové dráhy, kdy hůl ještě nedosáhla nejnižšího bodu (tzn. kontaktu se zemí). Po správném odehrání pitche byste měli opět rozčísnout trávu či vyseknout řízek.
Údery z bunkeru
Údery z pískové překážky jsou odlišné především tím, že hráč se nesnaží zasáhnout přímo míč, ale zasahuje písek před ním, který následně míč vyzvedne do vzduchu. Z toho důvodu je nutné počítat s určitou ztrátou energie, která vymizí právě díky tomuto přenosu. Obecně platí, že pro desetimetrovou vzdálenost v bunkeru je potřeba stejně energického švihu jako při třicetimetrové ráně na fairwayi.
Na údery z písku většinou používáme sand-wedge. Tato hůl je pro hru z písku speciálně navržená. Její zvláštností je pak především širší spodní hrana, kde zadní část je položena níže než hrana přední. Díky tomu pak hůl po písku “klouže” a nemá tendence se do něj “zakousnout”.
Údery z bunkeru mají vysokou trajektorii letu a krátký doběh.
Úchop hole
Úchop hole použijeme stejný jako při plném švihu s tím rozdílem, že úderovou plochu více otevřeme, aby se nám hůl neměla tendence “zahrabávat” do písku.
Postoj a umístění míče
Kdybychom hráli rány s otevřenou hlavou hole na fairwayi, naše rány by létaly hodně doprava. V případě, kdy ale hrajeme rány z písku, patka hole narazí do písku jako první a tím zavírá hlavu hole. Kdybychom s tímto faktem nepočítali, končily by všechny naše rány vlevo od jamky. Tím, že otevíráme postoj, hlavu hole a cílíme mírně vpravo od jamky, tuto skutečnost vyrovnáváme a naše rány by pak měly směřovat rovnou k jamce.
Při zaujmutí postoje se mírně zahrabeme do písku a náš postoj je širší než např. při pitchi. Míč leží proti levé patě, ruce jsou mírně vlevo od středu těla, ale nesmí se nacházet před míčem.
Úder z bunkeru
Úder z bunkeru je specifický už tím, že pravidla zakazují založení (tzn. dotek se zemí) při začátku švihu. Stejně tak ani nesmíte provést cvičný švih (s dotekem písku). Jinak je švihový pohyb totožný jako u pitche. Nápřah končí většinou na cca 10-11ti hodinách, zápěstí jsou zalomená, švih není plochý – spíše strmý. Hůl musí pískem volně projít, nesnažte se ji brzdit.
Cvičení pro správné zasahování míče v bunkeru
Výborným drilem pro bunkershoty je nácvik procházení holí pískem.
1) Zaujměte postoj vhodný pro rány z písku (viz. výše)
2) Do písku si udělejte dvě čáry, kde první bude na úrovni Vaší levé paty a druhou, která bude směřovat ke vnitřní straně pravého chodidla. Čáry by od sebe měly být zdáleny +- 25cm.
3) Provádějte švih do písku takovým způsobem, aby hlava hole vcházela do písku na úrovni první čáry a končila na úrovni druhé.
4) Ploché brázdy (hůl se nesmí zakousnout) v písku Vám potvrdí správně provedený bunkershot.