Základy hry - hra dlouhými železy a dřevy
Plný švih je vhodné začít naplno trénovat až po osvojení typů ran jako jsou chip nebo hlavně pitch.
Je to především z toho důvodu, že plný švih vychází z toho, co jste se již naučili a pouze posunuje rozsah pohybu celého těla ještě kousek dále. V případě, že už zvládáte rány typu pitch, bude se moci soustředit pouze na nové prvky ve Vašem golfovém švihu a jejich učení bude jednoduší a rychlejší.
Držení hole
Pro nácvik plného švihu použijte 7 železo. Při plném švihu se drží hůl stejným způsobem jako při hraní pitche. Hůl držíme stylem overlapping a grip máme usazen více v prstech než v dlani tak, aby naše zápěstí bylo volné. Je to právě zápěstí, které při švihu tvoří další páku a díky ní pak dosahujete mnohem delších vzdáleností.
Postoj a umístění míče
Ramena a chodidla by měla být rovnoběžně s cílovou linií. Šíře postoje se volí podle hole, se kterou právě chcete hrát. Při 7 železe volíme šířku postoje zhruba stejnou, jako máte šíři ramen. Kolena jsou mírně pokrčená, v bocích jste mírně předkloněni, ruce volně visí dolů. Vaše ruce by měly být vzdáleny od Vašeho poklopce a stehen na velikost dlaně. Míč umisťujeme mírně vlevo, naproti Vašemu uchu. Rozložení váhy je 50 na 50.
Fáze plného švihu
Nápřah
Správným uchopením hole jste vytvořili opět “golfový trojúhelník”. Pohněte tímto trojúhelníkem včetně Vašich boků jako jednotným celkem.
Vaše horní polovina těla se vytočila kolem páteře doprava (úhel páteře je stejný), až se Vaše levé rameno dostalo na úroveň brady a Vaše ruce proti pravému stehnu.
Váha je v nápřahu na vnitřní straně pravé nohy. Zápěstí jsou ohnutá a palce jsou ve stejném směru jako Vaše předloktí. Levá ruka zůstává natažena, pravý loket mírně ustupuje k tělu.
Boky a kolena se otáčí mírně doprava. Pravá noha zůstává stabilní a mírně pokrčená – nesmí uhýbat do strany. Nápřah při plném švihu končí až v místě, kdy je hůl rovnoběžná se zemí.
Ramena jsou vytočena mnohem více než boky a dochází tak k pružinovému efektu, který použijeme při dynamickém pohybu skrz míč.
Samotný švih (down swing)
začneme lehkým pohybem boků doleva, který následně přejde do volného otáčení těla. Ruce švihají směrem dolů a ramena se otáčejí dohromady s boky a trupem.
Boky přicházejí do výchozí pozice dříve než ramena a tím udělají dostatek prostoru pro ruce a následný prošvih.
Pravá ruka se napřimuje a při kontaktu s míčem jsou obě ruce ve stejné pozici jako na začátku švihu (založení). Nyní se již váha z vyrovnané pozice přesouvá na levou nohu.
Prošvih
Po odehrání míče necháme boky, aby volně dokončily pohyb až do polohy, kdy přezka opasku ukazuje směrem na cíl či vlevo od něj. Sklon páteře by měl být po celou dobu švihu i prošvihu zachován stejný.
Finish
Finishem nazýváme koncovou pozici golfisty po provedení úderu. U plného švihu vypadá tak, že tělo se již trochu napřímilo (páteř již nemá stabilní úhel), ruce se pak nachází vlevo na úrovni hlavy, hůl směřuje za hlavou a rameny mírně dolů. Váha je plně na proplé levé noze v místech paty a hrany chodidla. Pravá noha stojí na špičce a pouze drží stabilitu.