Jestliže jste již zkušeným hráčem, Vaše hra je konzistentní a stabilně přesně zasahujete míče, můžete začít uvažovat o fittingu neboli úpravě golfových holí přímo na míru.
Fitting může být:
Statický
U statického fitingu se vychází z provedených měření poměru výšky hráče a vzdálenosti jeho rukou resp. zápěstí od země. Z těchto údajů, se pomocí příslušných tabulek, odvodí správná délka shaftu a lie hlavy holí. Správná délka holí je jednou z důležitých věcí, protože může mít negativní vlivy na švih jako je např. hraní over the top (topování), zasahování země před míčem nebo příliš aktivní přetáčení rukou aj.
Dle velikosti dlaní je následně určena tloušťka gripů, která je důležitá pro správné držení hole. Měří se délka dlaně (od zápěstí až po konec prostředníčku) a samotná délka prostředníčku. Z tabulek se opět odvodí správné hodnoty. V případě, že Vaše gripy byly příliš tenké, je možné, že jste je pak moc křečovitě svírali a to mělo za následek špatné přetáčení nebo nedotáčení zápěstí při švihu.
Statický fitting vychází z tělesných předpokladů každého hráče, který by měl být pro upřesnění detailních hodnot, potvrzen následným dynamickým fittingem.
Dynamický
Dynamický fitting používá přesné snímací a měřící přístroje, speciálně vyvinuté pro tuto činnost. Pomocí analýzy Vašeho švihu zjistíte, jestli hole odpovídají Vašim fyzickým předpokladům a další důležité informace, především pak vhodnou tuhost shaftu. Pokud máte např příliš pružný shaft, hlava hole se při úderu nestačí dostat do správné (square) pozice vůči míčku. Jestliže pak máte naopak příliš tvrdý shaft, nastává ztráta energie a vy se ochuzujete o cenné metry.
Tuhosti shaftu:
L – lady
A – senior
R – regular
S – stiff
X – extra stiff
K těmto hodnotám pak jednotliví výrobci ještě přiřazují doporučenou švihovou rychlost, která se dle značek liší.
Součástí dynamického fittingu je i přesné měření lie
Úhel lie je úhel, který je mezi rovinou země a shaftem. Tím, že je každý hráč jinak vysoký, tak i lie má pokaždé jinou hodnotu. Pro samotné měření se pak používá speciální páska, která se nalepí na spodní část hlavy (většinou hole č.6) a pomocí cvičných odpalů z testovací podložky se jednoduše zjistí, zda a jak by měl být lie upraven.
V případě, že máte špatný lie úhel, budete nejspíše špatně trefovat míček – a to buď špičkou nebo patkou hlavy hole. Jestli zasahujete míč špičkou hlavy hole, budou Vám míče nejspíše více létat doprava. Jestli zasahujete míče blíže ke krčku, pak bude trajektorie Vašich ran směřovat spíše vlevo.
Ve většině fittingových center v ČR je možné si kromě otestování (a úpravy) vlastních holí, také vyzkoušet hole různých výrobců a případně si složit bag z holí, které Vám nejvíce vyhovují.