Cílem hry je dopravit míček z odpaliště do jamky, za pomocí co nejmenšího počtu úderů. Z odpaliště a z větších vzdáleností se používají hole pro “dlouhé rány”. Až jste blízko jamkoviště, používáte hole pro příhry do greenu a patujete.
Golfové rány proto dělíme do dvou kategorií:
První z nich nazýváme tzv. dlouhé údery, které hrajeme tzv. dřevy či dlouhými železy.
Tyto rány slouží k překonání zmíněných dlouhých vzdáleností. Provádíme je plným švihem a většinou pouze vybíráme hůl dle vzdálenosti, kterou chceme právě uhrát. Typu hole samozřejmě musíme přizpůsobit i postoj.
Druhou kategorií golfových ran je tzv. krátká hra
Do těchto typů úderů patří především puttování a také všechny možné přihrávky z krátkých vzdáleností na green (chip, pitch, lob, bunkershot). Při krátké hře se používají různé typy holí, ale také i různá technika švihu, která ovlivňuje charakter letu a dopadu na green.
Puttování
Puttování provádíme na greenu (nebo v jeho těsné blízkosti) za účelem dopravení míčku do jamky. Putt je odlišný od ostatních golfových ran především tím, že se míč po celou dobu své dráhy pouze kutálí. Při puttování se pro dosažení jamky většinou počítá se dvěma údery s tzv. “dvojpatem”.
Chip
Chip používáme především v těsném okolí greenu (cca 5-30m). Míček má pomocí této rány překonat nižší či vyšší travnatý porost, dopadnout na green a kutálet se směrem k jamce. Charakteristická je pak plochá dráha letu míče a poměrně dlouhý doběh.
Pitch
Pitch je stejně jako chip typ úderu, který slouží k dosažení greenu z kratší vzdálenosti (v tomto případě se jedná o vzdálenost od 10-90m). Pitch, se na rozdíl od chipu, ale vyznačuje vysokou trajektorií a minimálním doběhem po dopadnutí na green. Pitch je velice náročný na přesné zahrání, ale hráči, kteří tyto rány ovládli, z toho dokáží maximálně těžit.
Bunkershot
Jestliže se bavíme o ranách z bunkeru je potřeba rozlišovat fairway-bunker a green-bunker. Fairway-bunker se nachází, dle svého pojmenování, na farwayi a hráč pak musí z něho hrát většinou dlouhými železy, aby se dostal další ranou do blízkosti greenu. U green-bunkeru je třeba opět používat různé hole (wedge) a jim přizpůsobit sílu a techniku švihu. Klasický bunker-shot je vysoká rána s krátkým doběhem směrem k jamce.
Mnoho golfistů Vám potvrdí, že výsledek krátké hry obvykle rozhodne o Vašem score na jamce.